DSC09380

Ćwiczenia lewopółkulowe dla najmniejszych. Jak zacząć przygodę z układankami?
Prosty domek do samodzielnego wydruku.

Słyszałaś może o #bookishplay? To aktywności, które swój początek mają w książkach, opowiadaniach dla dzieci. Historia z książki staje się bazą wyjściową do stworzenia czegoś więcej, inspiracją do zabawy, pracy plastycznej, aktywności ruchowej. Uważam, że to bardzo kreatywne podejście, dzięki któremu my – rodzice – możemy przemienić monotonne czytanie dziecięcych książeczek w coś ciekawego również dla nas. Sam etap wymyślania zabawy możemy potraktować jako odskocznię, przestrzeń na spełnienie artystycznych potrzeb, oderwanie od codzienności. Nie musi to być też nic wielkiego. Niech idzie w stronę, która dla Ciebie będzie przyjemna, może to być taniec, odgrywanie ról. Na naszym rodzimym podwórku akcję promuje Magda z @magda_i_sasanki. Zachęcam Cię do odwiedzenia Jej profilu na Instagramie i do zaobserwowania hasztagu #bookischplay_autumn.

DSC09349
DSC09385

Postanowiłam wykorzystać to podejście do czegoś dla nas bardzo ważnego. Jesteśmy z Nelą (27 miesięcy) po pierwszej wizycie u logopedy, musimy skupić się na wspieraniu rozwoju mowy. Staramy się wchodzić głębiej w świat ćwiczeń lewopółkulowych, czyli tych, w których zadaniem jest rozpoznać relacje, sekwencje, schematy. Tutaj przychodzi właśnie #bookishplay. Nela ostatnio bardzo lubi zaglądać do książki „Kotki idą spać”, bo faza wrażliwa na kolory jest u Niej wciąż bardzo aktywna. Postanowiłam to wykorzystać i na tej podstawie zacząć wprowadzać Ją w świat układanek lewopółkulowych. Bawiąc się i opowiadając, tak jak w książce, łagodnie przechodzimy do odwzorowywania schematu z planszy na tekturowy domek. Do tej pory Nela chętniej ułożyłaby kolorowe kotki (które w zabawie idą spać do swojego pokoju) na planszy. Na koniec zabawy można sprawdzić ułożenie kolorowych kotków poprzez przyłożenie planszy z tyłu domu, bo wszystko jest w tej samej skali.

DSC09359
DSC09352

Jeśli spodobało Ci się przełożenie zabawy z kolorowymi kotkami na układankę lewopółkulową to pod tym linkiem możesz pobrać plik z planszami gotowymi do druku i dokładną instrukcją wykonania domku. Jest przy nim trochę wycinania i klejenia, ale na koniec bardzo cieszy oko rodzica i dziecka, a przede wszystkim wspiera rozwój mowy!

DSC09362